O depresji słów kilka

Przypuszcza się, że w Polsce na depresję może chorować nawet 1,5 milionów osób! Zazwyczaj objawia się długotrwałym, uporczywym uczuciem rozpaczy, braku nadziei oraz znacznie innym niż u osób zdrowych przeżywaniem smutku i rozpaczy.

Depresja jest chorobą, która może doświadczyć każdego, niezależnie od statusu społecznego. Dotyka również osób z pierwszych stron gazet czy ze srebrnego ekranu. Celebryci chętnie dzielą się opowieściami o swoich problemach w czasie choroby i  trudnym funkcjonowaniu na płaszczyźnie rodzinnej  jak i zawodowej czy towarzyskiej.

Dobrostan fizyczny połączony ze zdrowiem psychicznym i społecznym prowadzi nas do radości z życia. Umożliwia budowanie związków, cieszenia się z pracy i realizacji pasji.

Znana wszystkim aktorka, Małgorzata Foremniak, o swojej chorobie powiedziała tak:  „Moja depresja była moją sprawą. Owszem, trudną. Bywało tak, że ciężko było mi wyjść z domu. Ale wychodziłam na scenę i znajdowałam się w innej życiowej przestrzeni. I na niej się skupiałam”.

Współcześni psychologowie odnoszą się do zdrowia psychicznego jako zdolności dorosłego człowieka do miłości, pracy oraz twórczości. To filary zdrowia psychicznego i dojrzałości psychicznej.

Olaf Lubaszenko,  znany z takich kultowych filmów jak Chłopaki nie płaczą czy Poranek Kojota,  zachorował w wieku 47 lat. Najpierw pojawiła się  otyłość, zaraz po niej depresja. W wywiadzie opowiedział o tym,  jak udało mu się wygrać z chorobą. Stwierdził, że to zasługa Hani, jego partnerki życiowej.  „Wolę nie myśleć, co by było gdyby nie Hania. W najlepszym razie dalej próbowałbym funkcjonować, nie wiedząc co mi jest. Może po prostu taki jestem, tłumaczyłem sobie przez lata”.

Trudności, kryzysy, zaburzenia i choroby psychiczne są często związane z problemami emocjonalnymi. Uczucia wpływają na nasze myślenie, zachowanie, kształtują nasz role rodzinne i społeczne. Utrata zdrowia psychicznego powoduje nasze gorsze samopoczucie.

Wokalista i lider zespołu „Kult”, Kazik Staszewki  także miał w swoim życiu problemy z depresją. Jego fani zauważyli, że nie tworzył, bardzo ograniczył koncerty i inne publiczne występy.  „Mam za sobą parę lat ogólnego zniechęcenia i słabego nastroju, czyli tego wszystkiego, co się wiąże z depresją” – stwierdził na łamach popularnego lifestylowego tygodnika. Przyznał, że depresja spowodowała u niego całkowite zniechęcenie i tylko dzięki psychoterapii wrócił do dawnego muzycznego życia.

Depresja sprawia, że nawet wyjście z domu wydaje się niekiedy zadaniem nie do wykonania. Dlatego tak ważne jest wsparcie i docenienie  każdego wysiłku.  I warto przypominać osobom z depresją o poczynionych postępach.

 

źródło cytatów: Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016 – 2023

Related Images: