Jak dbać o nasze zdrowie psychiczne – poznaj 8 niezawodnych sposobów!

 

Zdajemy sobie sprawę, że człowiek to wyjątkowa istota, która potrzebuje dużo wsparcia i rozumienia, aby prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.  Często zapominamy, że stan psychiczny to nie jest coś, co jest nam dane raz na zawsze i nie trzeba o niego dbać.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Według definicji Marii Jahody, austriackiej psycholożki społecznej, człowiek zdrowy psychicznie to ktoś, kto ma poczucie własnej wartości, samodzielności i niezależności w podejmowaniu decyzji. Jest świadomy własnych odczuć, celów i potrzeb. Nawiązuje i buduje relacje międzyludzkie, stale buduje swój kapitał kulturowy.

Zatem jak my sami możemy zadbać o nasze zdrowie psychiczne?

Jest na to kilka sposobów! Oto one:

  1. Pielęgnuj relacje z bliskimi i znajomymi,  na pewno to pomoże w budowaniu właściwej  komunikacji. Ważne, aby nad nimi pracować w atmosferze szacunku i otwartości.  Grunt to dobre nastawienie!
  2. Czytaj, rozmawiaj, pisz, rysuj, generalnie rób wszystko to, co zwiększy aktywność umysłu. dodatkowo nieźle się zrelaksujesz. Kto wie, może znajdziesz swoje hobby.
  3. Kiedy  przyjdzie Ci się zmagać z trudnymi codziennymi sytuacjami, to nie poddawaj się zbyt szybko. Zazwyczaj to są sprawy, które da się załatwić.
  4. Kiedy pojawiają się trudne emocje – zastanów się co się wydarzyło, nazwij je, przyjrzyj się im, przeanalizuj, zmienisz perspektywę.
  5. Słuchaj uważnie co mówi drugi człowiek – nieodpowiednie słowa potrafią ranić. Dopytuj, ale przede wszystkim słuchaj!
  6. Ważne jest prawidłowa dieta- warzywa, owoce, regularne posiłki, suplementacja i  jak jak mniej używek.
  7. Bardzo istotny jest ruch na świeżym powietrzu. Nie musisz brać udziału w ultra maratonach!  Dłuższe spacery też dotleniają i relaksują.
  8. Pamiętaj o odpoczynku i regularnym śnie. Ciało potrzebuje regeneracji.

Pamiętaj! Kiedy poczujesz, że wyczerpały się wszystkie pomysły na dobrostan psychiczny i czujesz, że Ci się pogarsza –  będziesz potrzebować pomocy specjalisty.

Related Images: