Czyste powietrze a zdrowie psychiczne

W ostatnim czasie ze względu na COVID-19 znaczną część naszej aktywności przenieśliśmy do naszych mieszkań. Naukowcy są zgodni – dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach jest najprostszym sposobem na to, aby w jakimś stopniu ustrzec się przed kolejną pandemią i kontrolować obecną.

Proste rozwiązania

Na łamach poczytnego naukowego pisma grupa naukowców zaapelowała o zmianę nawyków i  stworzenie nowych standardów  w zwalczaniu chorób zakaźnych i  proponują bardzo proste rozwiązanie: zadbanie o zdrowsze powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, czyli  w biurach, szkołach urzędach oraz w naszych mieszkaniach.

Czyste powietrze w biurach, sklepach, szkołach powinno być standardem

Jak wiemy jakość powietrza o wiele trudniej kontrolować niż żywności czy wodę. Jesteśmy w stanie prześledzić skąd pochodzi zanieczyszczona woda i podjąć odpowiednie kroki w przypadku zagrożeń.  Żywność, którą kupujemy w sklepach  możemy sami ocenić czy się nadaje do spożycia, a jeśli mamy nadal wątpliwości – zawsze możemy zaalarmować odpowiednie instytucje. W przypadku kontroli powietrza jest to bardziej skomplikowane i o patogenach nie ma mowy. Istnieje nieliczna ilość budynków z nowoczesnym systemem wentylacji. Wszystkiemu winne są wysokie koszty stworzenia takiej instalacji jak i utrzymania jej w należytym porządku.

Jesteśmy w stanie prześledzić skąd pochodzi zanieczyszczona woda                                                                                                                    

A co na to układ nerwowy?

Zanieczyszczone powietrze w znacznej mierze wpływa na układ nerwowy. Może powodować m.in. nadpobudliwość, częstsze występowanie depresji i stanów lękowych oraz trudności ze skupieniem uwagi.

Badania  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdziło, że zanieczyszczenie powietrza znacznie wpływa na rozwój układu neurologicznego oraz zdolności poznawczych u dzieci. Środowisku o podwyższonym zanieczyszczeniu sprzyja rozwojowi przewlekłych chorób m.in. takie jak zaburzenia sercowo-naczyniowe w późniejszym życiu.

Dzieci naturalnie oddychają szybciej niż dorośli

Dlaczego dzieci są bardziej narażone?

Naturalny oddech dziecka jest dużo szybszy od dorosłego. Dzieci są bardziej podatne na zanieczyszczenia powietrza zważywszy na małą odległość od ziemi i niezwykła ruchliwość. Jednak najbardziej narażone są na zanieczyszczenia w gospodarstwach domowych, zwłaszcza w tych, w których stosowane są szkodliwe paliwa do gotowania i ogrzewania.

Co możemy z tym zrobić?

Nie możemy liczyć na to, że nastąpi ogromne zainteresowanie modernizacją budynków w odpowiedni system klimatyzacji.  Kryzys związany z pandemią znacznie uszczuplił zasoby finansowe niektórych firm i inwestowanie w wentylację zostało odłożone  spokojniejszy czas.

Pomimo wszystko możemy my sami zadbać o nasze powietrze w naszych mieszkaniach.  Jak to zrobić? Po pierwsze: wystarczy systematycznie wietrzyć mieszkanie. Po drugie: warto zaopatrzyć się w rośliny, które oczyszczają mieszkanie.