Będzie o tym jak ustrzec się przed przestępcami w Internecie

Pan Jan próbował zapłacić za zakupy w dyskoncie. Na czytniku kart przeczytał informacje – „brak środków”. Poprosił kasjerkę o ponowne przyłożenie karty. Pojawił się ten sam komunikat. Nie mógł uwierzyć. Przecież miał oszczędności. To chyba jakieś nieporozumienie?

Historia pana Jana może przytrafić się każdemu. Każdemu, kto jest nieostrożny i lekceważy ważne zasady korzystania z dobroci Internetu.

Jak to się mogło stać?

Zastanówmy się, jak to się mogło stać, że ktoś włamał się na konto bankowe pana Jana? Przecież każdy bank stosuje szereg zabezpieczeń, aby zapewnić całkowitą ochronę kont swoich klientów.
Banki zazwyczaj stosują dwa poziomy zabezpieczeń. Pierwszy: login i hasło. Drugie: jednorazowe hasła wysyłane sms na telefon komórkowy.

Solidne hasło to podstawa

Solidne hasło to podstawa bezpieczeństwa naszego konta i powinno spełniać kilka warunków:
1. musi mieć odpowiednią długość – co najmniej 8 znaków,
2. trzeba użyć różnych typów znaków, najlepiej kombinacja wielkich liter, cyfr, znaków specjalnych,
3. nie warto w hasłach używać informacji łatwych do zdobycia np.dat urodzin, imion swoich dzieci, daty ślubu itp.
4. dane hasło nie powinno być używane w innych serwisach,
5. i łatwe do zapamiętania, najlepiej nigdzie nie zapisywać ( o ile się uda)

Bo przestępcy lubią konta bankowe

Przede wszystkim uważajmy na fałszywe wiadomości mailowe z „klikalnym” linkiem, rzekomo pochodzące z banku. Bank nigdy nie wysyła linków do swoich klientów. Przestępcy zdobywają w ten sposób albo dane do logowania, albo inne cenne informacje (np. karty płatniczej).
Zdarzają się też wyłudzenia – dzwoniący próbuje pozyskać poufne informacje za pomocą telefonu – albo prosi o przelew, podszywając się pod bank, albo przekonuje do podania danych osobowych lub numeru karty płatniczej.

Jak się ustrzec?

1. Przede wszystkim pobierać aktualizację systemu operacyjnego uaktualnień systemu operacyjnego i oprogramowania antywirusowego.
2. Korzystać z aktualnych wersji przeglądarek internetowych,
3. Unikać instalowania oprogramowania z niepewnych źródeł,
3. Łączyć się z Internetem za pomocą sprawdzonej sieci,

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tak się składa, że stosując podane wyżej sposoby zabezpieczenia przed kradzieżą, dotyczą nie tylko kont bankowych. Musimy dbać o bezpieczeństwo naszych profili na portalach społecznościowych np. na facebooku. Zapewne na naszej poczcie e-mail mamy sporo ważnych rzeczy i nie chcielibyśmy, aby kto inny miał do tego dostęp.

A co z Panem Janem?

Pan Jan niestety nie odzyskał ukradzionych pieniędzy. Na szczęście posiadał drugie konto, na które regularnie przelewał konkretną sumkę. Zaprzyjaźniony informatyk doradził mu jak zabezpieczyć się przed przestępstwem w Internecie.  Jan zmienił hasła do wszystkich swoich kont.

Bądź jak Jan, zabezpiecz się się przed cyberprzestępcami.

Related Images: