AKCJA „RÓŻA OD ŚWIĘTEGO WALENTEGO”

W najbliższy wtorek 14 lutego, uczestnicy i pracownicy gdyńskiego Klubu 1,2,3… , ruszają w miasto, włączając się w akcję „Róża od Świętego Walentego”. Co to takiego i dlaczego warto wziąć udział w akcji ? Otóż nie wszyscy wiedzą, że Święty Walenty jest patronem osób, którym uczucie zawróciło w głowie ale też tych, które chorują psychicznie. Walentynki zdają się być zatem idealnym momentem żeby przypomnieć sobie o osobach wykluczonych, chorujących, będących gdzieś obok nas ale nie z nami. Drobny gest jakim jest wręczona róża, chwila rozmowy z osobą zmagającą się z problemem, czy kryzysem, jest jak przerwa w ważnym meczu, pozwala załapać oddech i spojrzeć na wszystko z boku. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak dużo można zmienić i jak wiele dodać otuchy w codziennej walce z chorobą, czy kryzysem, przy pomocy prostych, ludzkich gestów.

Stowarzyszenie Świętego Walentego działające w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, kolejny rok dba właśnie o te drobne, jednak znaczące gesty i organizuje akcję „Róża od Świętego Walentego”. Członkowie Stowarzyszenia i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi, w dniu 14 lutego odwiedzą pacjentów i pracowników zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych oraz inne instytucje zajmujące się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym, wręczając im róże. Pokażmy, że osoby chorujące psychicznie, czy doświadczające kryzysu, tak samo jak wszyscy inni mają prawo do miłości, potrzebują być kochane i chcą kochać. Pomóżmy im w tym !

Osoby, organizacje i instytucje pragnące wesprzeć lub uczestniczyć w Akcji Róża, mogą się zgłaszać do lokalnych koordynatorów:

Gdańsk: Andrzej Lorenz: tel. 505 812 188, e-mail: laurence6369@gmailcom

Sopot: Jacek Spica: tel.: 503 503 466 e-mail: j.spica@mopssopot.pl

Gdynia: Sebastian Ogiejko: tel. 797 993 618 e-mail: s.ogiejko@mopsgdynia.pl

Do realizacji Akcji Róża zapraszamy również osoby, organizacje i instytucje działające na terenie innych miejscowości Województwa Pomorskiego.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Św. Walentego

Zrzesza osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, postawiło sobie za cel walkę ze stygmatyzacją chorych psychicznie i z pokutującymi ciągle jeszcze w społeczeństwie mitami na temat przebiegu chorób psychicznych. Działalność Stowarzyszenia jest także próbą poprawy istniejącej, ale całkowicie niewystarczającej psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej, po zakończeniu terapii stacjonarnej.

Kontakt: ul. Chrobrego 56, Gdańsk Wrzeszcz, tel. 503 681 273

e-mail: swietywalenty.gda@gmail.com, www.swietywalenty.pl