Akcja RÓŻA OD ŚWIĘTEGO WALENTEGO jeszcze trwa! Szczegóły poniżej

Jedna z legend mówi, że kiedy Walenty został pojmany i oczekiwał na dzień egzekucji, spotkał niewidomą córkę strażnika. Zakochał się w niej z wzajemnością. Dzięki prawdziwej miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Dzień przed egzekucją (14 lutego 269 roku) Walenty napisał płomienny list do swojej wybranki, który podpisał: „Od twojego Walentego”.

Krótka historia dobrych uczynków Walentego

Panowanie cesarza Klaudiusza Gockiego, które przypadało na czasy żywota Walentego, słynęło z krwawych i niepopularnych wojen. Mężczyźni nie chcieli brać w nich udziału ze względu na  swoje rodziny. Cesarz uznał to za podstawową  przeszkodę w kolejnych naborach do armii rzymskiej. Zabronił więc ożenku wszystkim mężczyznom od 18 do 37 roku życia. Ale zakaz ten złamał kapłan Walenty i pobłogosławił pary, które brały potajemnie ślub.

Święty Walenty nie tylko od zakochanych

Świętego Walentego ogłoszono patronem zakochanych, ale przez Kościół został uznany za patrona chorych na epilepsję, podróżników oraz chorych psychicznie. Obecnie skomercjalizowane święto, nazywane potocznie Walentynkami skupia się raczej na wyznawaniu miłości i obdarowywaniu się upominkami.

Tradycja dobra rzecz

Od kilku lat uczestnicy Klubu 123 wraz z innymi instytucjami, podczas akcji „Róża od Świętego Walentego”, odwiedzają gdyńskie placówki zdrowia psychiczne i obdarowują pacjentów symbolicznymi różami. W tym roku, ze względu na pandemię, róże i własnoręcznie zrobione laurki nie zostaną wręczone osobiście, lecz dzięki uprzejmości  personelu medycznego.

Klub 123 organizuje warsztaty: AKCJA RÓŻA OD ŚWIĘTEGO WALENTEGO, podczas których można dowolną techniką stworzyć laurkę z symboliczną różą w tle.

Szczegóły na facebooku, wystarczy kliknąć:

Klub 123 Gdynia – Strona główna | Facebook

A dużo więcej informacji o koncercie, webinarach i innych ciekawych atrakcjach znajdziesz tu, wystarczy kliknąć:

Będzie się działo!

Zapraszamy!